Zadzwoń 668 828 270
Facebook
Balustrady
Przez ostatnie lata podejście do schodów wewnętrznych znaczenie ewoluowało. Przeszły one...

Schody wewnętrzne w przestrzeni domu

Przez ostatnie lata podejście do schodów wewnętrznych znaczenie ewoluowało. Przeszły one bowiem długą drogę, od ukrytych za murami w tzw. klatkach schodowych, po pełniące rolę użytkową i dekoracyjną w głównej przestrzeni domu. Współczesne rozwiązania pozwalają na to, aby schody budziły zachwyt i stały się wiodącym elementem zdobniczym Twojego wnętrza. 

Jak już wspomnieliśmy schody współcześnie wyszły na plan pierwszy, weszły do otwartej przestrzeni salonu, przedpokoju, holu czy też stanowią łącznik między tymi przestrzeniami. Rozwinięta technologia, jak również dostępność wielu materiałów do budowy schodów, pozwalają uzyskać niepowtarzalne formy i kształty, dzięki którym można dostosować je do charakteru wnętrza. 

Jaką wybrać konstrukcję schodów? 

Jednym z najważniejszych czynników, jakimi powinieneś się kierować przy wyborze konstrukcji schodów jest właśnie przestrzeń. Obustronna zabudowa schodów współgra z dużą ilością miejsca, dzięki czemu nie przytłacza jej. Na mniejszej powierzchni sprawdzają się prostsze formy. Jeśli stawiasz na efekt to warto zastanowić się nad zakrzywioną konstrukcją schodów, która pozwala umiejętnie zaprezentować balustrady. W niewielkich domach jednym z najlepszych rozwiązań wydają się być spiralne schody, które zajmują mało powierzchni. 

Jakie materiały są najlepsze? 

Gdy już określiłeś funkcję i kształt schodów, możesz przejść do kolejnego etapu, czyli do wyboru ich stylu i materiału, z którego zostaną wykonane. Pamiętaj o tym, że wygląd schodów powinien współgrać z resztą domu. Mieszanie dwóch diametralnie odmiennych stylów może przynieść rozczarowanie. W trendach aktualnie prym wiedzie stal nierdzewna, drewno i szkło. Te trzy elementy można dowolnie łączyć, aby uzyskać oryginalny efekt dekoracyjny. Przy wyborze odpowiedniej formy balustrady, schodów i materiałów warto skorzystać z porady doświadczonego projektanta. Wówczas będziesz mieć pewność, że wygląd schodów będzie taki jak sobie wymarzyłeś. 

Jak włączyć schody w ogólny wystrój wnętrza?

W tym przypadku możesz puścić wodze fantazji. Tylko miej na uwadze to, aby nie zaburzyć najważniejszej funkcji schodów – swobodnego poruszania między piętrami. Sprawdzonym sposobem dekorowania przestrzeni przy schodach jest zawieszenie obrazów czy też ramek z rodzinnymi zdjęciami, które stanowią przedłużenie dekoracyjne aranżacji pozostałej przestrzeni domu. Jeśli między schodami masz podest, to możesz na nim stworzyć mały zielony zakątek. Z kolei, gdy w nowym budownictwie masz wiele miejsca, możesz dołączyć półki wbudowane w ściany. Dzięki temu uzyskasz dodatkowe miejsce do stworzenia domowej biblioteczki.

Powrót do listy blogów