Zadzwoń 668 828 270
Facebook
Balustrady
Podczas projektowania schodów powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na ich estetykę....

Schody a bezpieczeństwo dziecka

Podczas projektowania schodów powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na ich estetykę. Przede wszystkim zaś wtedy, jeśli w naszym domu swobodnie i bezpiecznie mają poruszać się dzieci.

Konstruowanie miejsca naszego zamieszkania to nie tylko rozkład pokoi i innych pomieszczeń, ale także projektowanie pozornie mniej znaczących elementów, wśród których jednym z ważniejszych są odpowiednio dobrane do naszych potrzeb schody

Jeśli spodziewamy się dziecka lub pociecha jest już na świecie, stopnie, po których będzie się wspinać nie mogą być zbyt strome – ich wysokość powinna mieć około 15 centymetrów. Konieczne jest też zwrócenie uwagi na układ uniemożliwiający upadek dziecka z dużej wysokości. W tym celu montuje się hartowane szkło, jak również drewniane lub metalowe balustrady. Często wybierane są balustrady ze stali nierdzewnej, przy czym warto pamiętać o takim układzie tralek, który nie pozwoli dziecku na wspinanie się po nich lub przejście między nimi. Choć wcale nie musimy rezygnować z nowoczesnego wyglądu, to warto pamiętać, by elementy balustrad były tak dobrane, aby wykluczyć zahaczenie lub zrobienie sobie krzywdy.

Przyjazna dziecku konstrukcja schodów musi uwzględniać rodzaj użytych materiałów, ich trwałość i właściwości. W przypadku śliskich powierzchni, takich jak kamień, terakota czy lakierowane drewno, ważne jest pokrycie ich antypoślizgowymi wykładzinami, przynajmniej do czasu, aż dziecko nie nauczy się samodzielnie pokonywać stopni. Nie mniej ważne jest, aby poręcze ułatwiały wchodzenie po schodach, dlatego przewiduje się często montaż poręczy dwupoziomowych – niżej dla dziecka i wyżej dla dorosłego. Brak podparcia może skończyć się nieszczęśliwie, a tego z pewnością wolelibyśmy uniknąć.

Nocne wędrówki po schodach ułatwi ich oświetlenie, na przykład taśmami ledowymi. U progu schodów na piętrze dobrze jest zastosować bramkę zapewniającą bezpieczeństwo. Powinna mieć wystarczająco dużą wysokość, jej mocowanie nie powinno stwarzać zagrożenia przytrzaśnięcia palców, musi być też wykonana z odpornego na uszkodzenia materiału.

Powrót do listy blogów