Zadzwoń 668 828 270
Facebook
Balustrady
Dzisiejsze czasy przynoszą mnóstwo możliwych do wyboru wariantów schodów,...

Rodzaje schodów

Dzisiejsze czasy przynoszą mnóstwo możliwych do wyboru wariantów schodów, zarówno pod względem surowców, z jakich można je wykonać, ale również mnogości ich form i kształtów. Dowiedz się, jakie rodzaje schodów wyróżniamy.

Projektowanie schodów należy zacząć od określenia ich typu. W procesie brane są pod uwagę różne czynniki, jak ilość dostępnego miejsca, przeznaczenie i funkcjonalność, a także preferencje estetyczne osoby zamawiającej.

Proste schody jednobiegowe to seria stopni prowadzących z góry na dół i odwrotnie bez możliwości zmiany kierunku lub chwili przystanku. Oznacza to, że do ich pokonania potrzebne jest włożenie większego wysiłku niż w przypadku schodów ze spocznikiem, po którym kilka kroków pokonujemy na płaskiej powierzchni. Schody, w których on występuje są nazywane dwubiegunowymi. Ze względu na konieczność zmiany kierunku podczas wchodzenia mogą być one równoległe (w sytuacji, gdy potrzebny jest obrót o 180 stopni) albo łamane, jeśli na schodach skręcamy w lewo lub w prawo. Wyróżniamy także schody trójbiegowe posiadające dwa spoczniki, ale zajmujące większą przestrzeń ora zabiegowe, które co prawda zajmują mniej miejsca, ale przez zróżnicowane kształty stopni spowodowane brakiem spocznika, mogą stanowić trudność w pokonaniu ich przez osoby starsze lub dzieci.

Schody wachlarzowe mogą być bardzo efektowne i stać się jednym z głównych elementów aranżacji domu. Szczególnie, jeśli zdecydujemy się na przykuwające wzrok poręcze – wówczas całość stanie się naszym małym domowym dziełem sztuki. Podobnie schody kręcone (zwane też spiralnymi), jednak w ich przypadku trudno mówić o wygodzie, choć zajmują mało miejsca.

Jeśli czeka Cię zakup schodów, musisz wiedzieć, że grunt to poprawne pomiary i dobór materiałów, stylu oraz kolorystyki. Zaufaj więc specjalistom, którzy najtrafniej zaprojektują dla Ciebie odpowiednie schody i barierki, wybiorą poręcze i dopasują elementy balustrad.

Powrót do listy blogów