Zadzwoń 668 828 270
Facebook
Balustrady
Wielu z nas wybierając schody do swojego domu ma dylemat i nie wie czym się kierować. Możemy...

Jakie wybrać schody – proste czy kręcone?

Wielu z nas wybierając schody do swojego domu ma dylemat i nie wie czym się kierować. Możemy przecież iść z duchem czasu i postawić na niebanalny wygląd albo postawić na proste i tradycyjne rozwiązania. Zanim zdecydujesz, przemyśl wszystkie „za” i „przeciw”.

Możliwość zastosowania konkretnego typu schodów jest zależne w głównej mierze od powierzchni, którą dysponujemy. Umiejscowienie tego jednego z podstawowych elementów konstrukcji domu powinno być uwzględnione już na etapie projektowania, jednak w wielu sytuacjach może zajść konieczność montażu schodów gotowych. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku zazwyczaj musimy stanąć przed dylematem: funkcjonalność czy estetyka?, choć czasem można połączyć i jedno i drugie!

Tradycyjne schody w nowoczesnym wydaniu wciąż cieszą się popularnością wśród klientów. Jedno lub dwubiegowe schody, proste bądź łamane, a na dodatek wykonane z różnych materiałów. Dobiera się do nich często balustrady ze stali nierdzewnej lub szkła i stosuje się np. drewniane poręcze. Są praktyczne i wygodne, zalecane wówczas, gdy mają wchodzić po nich dzieci i gdy w mieszkaniu znajdzie się dla nich odpowiednia ilość miejsca.

Schody kręcone prezentują się niezwykle, ale choć nie można im odmówić urody, bywają niepraktyczne. Nie są łatwe w utrzymaniu czystości, ciężko po nich wnosić nowe meble. Mogą też sprawiać trudność w poruszaniu osobom starszym i dzieciom. Świetnie natomiast sprawdzą się w miejscach, do których udajemy się dość rzadko, na przykład na strych lub do gościnnego pokoju na poddaszu. Będą również niezastąpione w domach o niewielkiej powierzchni, gdzie trzeba zwrócić uwagę na kompensację miejsca zajmowanego przez schody. Sprawdzą się też w mieszkaniach studenckich lub wynajmowanych na krótki okres dwupoziomowych apartamentach, np. w hotelach. 

Jeśli szukamy alternatywy dla krętych schodów, mając do dyspozycji przestronne, otwarte wnętrze i spory zapas oszczędności, można pomyśleć o wyborze schodów wachlarzowych, które nie dość, że wyglądają efektownie, to jeszcze są dużo bardziej bezpieczne od spiralnych konstrukcji.

Powrót do listy blogów