Zadzwoń 668 828 270
Facebook
Balustrady
Schody pojawiają się w praktycznie każdym projekcie domu jednorodzinnego. Prowadzą one na...

Balustrady – poręcznie i bezpiecznie

Schody pojawiają się w praktycznie każdym projekcie domu jednorodzinnego. Prowadzą one na pierwsze piętro, strych lub do piwnicy. Są one także częstym elementem mieszkań w przemysłowych budynkach, tzw. loftach. Jeśli zastanawiasz się czy schody w Twoim wnętrzu powinny mieć balustrady, to odpowiadamy zdecydowanie tak. Przekonaj się dlaczego. 

Balustrady a regulacje prawne 

Przepisy budowlane w naszym kraju nie określają jednoznacznie czy schody powinny posiadać zabezpieczenia. W przypadku schodów zewnętrznych, wyższych niż 50 cm instalacja balustrady jest obowiązkowa. Jednak inaczej sytuacja wygląda w kwestii schodów znajdujących się w domach jednorodzinnych. 

Jeśli schody znajdują się tuż przy ścianie powinny mieć poręcze. Z kolei strome schody lub wolnostojące warto zabezpieczyć dzięki zastosowaniu balustrad.  Posiadają one nie tylko zdobniczy charakter, ale ich najważniejszym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa i wygody Tobie i Twoim bliskim. Balustrady i poręcze pozwalają uniknąć wypadku i zdecydowanie ułatwiają komfortowe poruszanie się po schodach. 

Dla uzyskania pełnego bezpieczeństwa przy instalowaniu balustrady warto mieć na uwadze jej odpowiednią wysokość. Powinna ona bowiem chronić przed wypadnięciem. Przepisy podają, że wysokość balustrady mierzona od wierzchu poręczy powinna wynosić 90 centymetrów. Jednak wielkości prześwitów między poszczególnymi elementami balustrady nie są ściśle określone. 

Balustrady bezpieczne dla dzieci

W przypadku dzieci sprawa wygląda nieco inaczej. Nie sposób ich upilnować w jednym miejscu. Przy ich obecności w domu szczególnie trzeba zwrócić uwagę na zabezpieczenie schodów. Tym bardziej balustrada jest wskazana,  jeśli schody nie posiadają ograniczeń, z którejś strony lub nawet z obu. To uchroni dzieci przed wychylaniem się i skokami z wysokości. Dla swobody poruszania można także zainstalować specjalne poręcze dla dzieci, które montuje się na wysokości 60 centymetrów. 

Balustrady z trwałych materiałów 

Przy wyborze materiału, z którego ma być wyprodukowana balustrada miej na uwadze jej trwałość. Do wyboru masz kilka opcji: stal nierdzewną, drewno i szkło. Zwróć też uwagę na jakość produktów oraz na to czy szkło było hartowane lub laminowane.

Powrót do listy blogów